Profesyonel Apartman ve Site Yönetimi

Ş irketimiz sizlere yakışır,  Avrupada 20 yıldır, ülkemiz büyük şehirlerinde yıllardır var olan profesyonel apartman yönetim hizmetini, sizlere sunmaktan gurur duyar.  Genel Yönetim Hizmetleri   –   Defter Tutma Ve Belgelerin Saklanması  –   Yıllık İşletme Projesinin Hazırlanması  –   Noter Tasdikleri  –   Faturaların Ödenmesı  –   Aidatların Toplanması  –   Asansör Bakım Ve Takibi  –   Tadilat Onarım Ve Takipleri  –   Apartmanın Sigorta İşleri  –   Isınma İle İlgili Anlaşmaların Takibi  (Katı Yakıt İçin)  –   Bloğun Korunması, Bakım Ve Onarımı İçin Gereken Tedbirlerin Alınması  –   Mevcut Çalısanın Ödemelerı  –   Dışarıdan Personel Tedariki  –   Havuz Bakım Ve Personel Temini  –   Çevre Ve Bahçe Bakımı  –   Güvenlik Hizmetleri  –   Muhasebe Ve Avukatlık İşleri  Apartman ve site Yöneticiliği  hizmetleri alanında, müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına uzman ve eğitimli kadromuzla; doğru, hızlı ve güvenilir bir şekilde cevap vererek,bu konuda öncü olmak, site sakinlerini site ile ilgili sorunlardan uzak tutmak , verdiğimiz tüm hizmetlerde kalite standartlarımızdan ödün vermeden, bölgemizde örnek teşkil edebilecek bir şirket konumuna gelmeyi hedefliyoruz. 

Değerlerimiz:
-İnsanlara değer vermek,
-Prensip ve Kurallar Çerçevesinde olmak,
-Güven, Güven, Güven,
-Sürdürülebilirlik,
-Sürekli Eğitim ve Gelişim Sürecinde Olmak,
-Anında Çözüm
-Ekip Ruhu,
-Disiplinli Olmak,
-Müşteri memnuniyeti,
-Bir aile olmak.

Misyonumuz:
 Söz uçar yazı kalır. Sözünü prensip edinip, tüm işlemlerimizi sözleşme çerçevesinde gerçekleştirerek, karşılıklı güven ortamını en yüksek seviyede sağlamak, dünya standartlarında sunduğumuz hizmet ile,  Apartman Yöneticiliği sektöründe liderliğe yerleşmektir.

PROFESYONEL YÖNETİME GEÇİŞ

1.NCİ AŞAMA:

a.) Karar Alınması : Yönetim kurulu toplantısında , kurul sayısının en az % 51 inin katılımı ile , yöneticinin dışardan , ücreti mukabilinde seçilmesine ve yönetimin yeni seçilen profesyonel yöneticiye verilmesi hususunda karar alınır ve bu karar imza altına alınır.Karar vermeden önce lütfen şu soruları kendinizi sorunuz;
1. Firma merkezi sizin apartmanınıza yada sitenize ne kadar uzaklıktadır.
2. Firma size güven verdi mi?
3. Verilen fiyat, bu firmanın masraflarını karşılamaya, kdv dışında ayrıca gelir vergisini de vermeye ve kendi  çalışanlarının da bir kazanç elde etmesine yeterli olur mu?
4. Firma, ihtiyacınız olduğu her gün ve saatte yanınızda olabilir mi?
5.Sorunlara anında müdahale edebilir mi?

2.NCİ AŞAMA 

a.) İş Sözleşmesinin İmzalanması
b.) Firmanın Gayrimenkulünüzü incelemesi
c.) Eski yönetimden evrakları ve varsa nakit parayı tutanakla teslim alması.
d.) İşe başlama yazısının Firma tarafından hazırlanarak diğer kat maliklerine ve kiracılara imza karşılığında tebliğ edilmesi

Biz Yönetirsek kazancınız;

BİNANIZIN YÖNETİMİ TARAFIMIZDAN YAPILDIĞINDA

-Aidat vb. ödemelerinizi, bankada sıra beklemeden, dilerseniz kredi kartı ile güvenli ve pratik bir şekilde yapabileceksiniz..
-Kat maliklerine verilecek şifre ile her malik, istediği zaman internet sitemize girerek, nereye ne kadar harcama yapıldığını ve kendi borcunu ya da varsa fazla ödemelerini görebilecektir.
-Kullandığımız internet programı sayesinde, mülk sahipleri kiracılarının düzenli ödeme yapıp yapmadıklarını kontrol etme imkânına sahip olacaklardır.
-3 ayda bir tarafımızdan hazırlanan özel ve gizli anketler ile apartmanın sorunları hakkında bilgi toplanacak ve bu sorunların çözümü için çaba sarf edilecektir. Böylece sakinler arasında oluşabilecek husumet de önlenmiş olacaktır.
-Çalışan personelin işe giriş bildirgelerini ve aylık SSK bildirgelerini hazırlamakla uğraşmayacaksınız
-Hizmet personelinizin yıllık izin formlarını hazırlamayacak, yıllık izine ayrıldığında yerine kimi bulacağız diye dert etmeyecek, izin kullanmazsa ne yapacağım diye düşünmeyeceksiniz
-Defterlerinizin yıllık noter defter tasdiki ile uğraşmayacaksınız
-Çalışanlarınızın kıdem tazminatı fonu ayrılması gibi teknik konuları dert etmeyeceksiniz.
-Parasını ödemeyen komşunuzu icraya vermek zorunda kalmayacaksınız
-Binamızı sigorta yaptırdık mı, yangın tüplerimiz dolu ve kullanıma hazır mı diye dert etmeyeceksiniz
-Ortak kullanım alanları olan, çatınızın aktarılması, merdiven boşluğunun boyatılması, dış cephenin boyatılması işleri yaptırılacağında fiyat teklifleri, bu teklifi veren firmaların güvenilirliği, en uygun fiyata en kaliteli şekilde kime yaptırılacağı bizim tarafımızdan hazırlanacak, Teklifler size gelecek ve siz kararı vereceksiniz.
-Apartmanın/Sitenin ihtiyacı olduğunda asansörcü, elektrikçi, tesisatçı gibi ustaları aramayacak yapılan işin düzgün yapılıp, yapılmadığını kontrol için ustaların başında beklemeyeceksiniz. Bunu sizin yerinize biz yapacağız.
-Apartmanınızın/Sitenizin masraflarını dairelere nasıl paylaştıracağım diye düşünmeyeceksiniz. Arsa payıymış, eşitmiş, adam başınaymış gibi sorunlar sizi rahatsız etmeyecek
-Yıllık Olağan ya da Olağanüstü toplantılarınızın usulüne uygun yapılması ve alınan kararların kanuna uygunluğu konusunda bir kuşkunuz kalmayacak. Alacağınız kararlar Kat Mülkiyeti Kanununa uygun olacaktır.
-Apartman/Site hizmet görevlilerinizin işe giriş ve çıkışlarında Bölge Çalışma Müdürlüklerine verilecek resmi evrakları tanzim etmekle uğraşmayacaksınız.